Wybór kluczy nasadowych dla amatora oraz profesjonalisty

Pewnie nieraz zastanawiałeś/aś się jaki zestaw kluczy nasadowych wybrać. Wybór jest o tyle trudny, że na rynku występuje bardzo dużo różnych zestawów różniących się jakością, zawartością narzędzi, producentem. Wybór konkretnego zestawu nie należy do łatwych. Każda firma narzędziowa ma co najmniej jeden zestaw kluczy. Często jest to jednak więcej rodzajów na różne grzechotki. Na początku musimy zadać sobie pytanie jaki zestaw kluczy potrzebujemy. W dalszej części artykułu postaramy się przedstawić czym one się różnią między sobą i dla kogo je polecamy.

Rodzaje zestawów kluczy nasadowych

Zestawy kluczy możemy podzielić np. ze względu na wejście na grzechotkę, na ilość kątów (6 lub 12 kąt), na udarowe bądź zwykłe. Każdy z tych zestawów ma swoje zastosowanie – jedne będą miały ogólne do zastosowań typowo domowych lub do odkręcania większości śrub, inne do kluczy pneumatycznych (udarowe).

Ze względu na wejście na grzechotkę wyróżniamy: od 1/4”, które są najmniejsze, przez średnią grzechotkę 3/8”, po  1/2” czyli standardową. Są jeszcze większe 3/4” oraz 1”, które są polecane do większych samochodów – busów, dostawczych.

Zestawy 1/4”

Zestawów na najmniejszą grzechotkę można używać do precyzyjnych prac oraz tam gdzie jest mało miejsca. Z minusów można wymienić stosunkowo małą wytrzymałość ze względu na małe rozmiary. W zależności od ilości elementów nasadek może być więcej bądź mniej. W niektórych zestawach możemy się spotkać z bitami w nasadce, które również są bardzo przydatne. W zależności czy potrzebujemy zestawu z wyższej półki markowej należy wtedy brać pod uwagę produkty takie jak:

  • SATA zestaw kluczy 38 el. 09022 – klucze te cechują się chromowanym wykończeniem zapewniającym zabezpieczeniem przed rdzą. Narzędzia SATA spełniają też normę ISO 9001, co świadczy o zastosowaniu wysokiej jakości standardów produkcji. Wykonane z wysokogatunkowej stali CrV stanowią bardzo dobrą pozycję dla wymagających użytkowników. O jakości produktów SATA może również świadczyć bezterminowa gwarancja jaką udziela producent.
  • King Tony zestaw kluczy nasadowych 48 el. 2048MRV – narzędzia King Tony spełniają bardzo wysokie amerykańskie normy ANSI oraz niemieckie DIN. W tym zestawie również zastosowano stal CrV. Komplet jest bardzo rozbudowany – składa się z 48 elementów w tym z nasadek krótkich i długich, przedłużek i bitów. W zestawie tym znajdziemy grzechotkę z obrotową główką, co jest wyróżnikiem na tle konkurencji.

Śledząc dalej zestawy dostępne na rynku popatrzmy na komplety ze średniej i trochę niższej półki. Można znaleźć w tym przedziale bardzo wiele interesujących pozycji, niekoniecznie gorszych od swoich droższych odpowiedników. Przejdźmy do konkretnych pozycji:

  • Zestaw kluczy nasadowych 36 elementów ASTA (A912036) – wykonane z materiału  Chrome Vanadium specjalną techniką High tech finish+Kurling. Dzięki temu mamy pewność, że nasadki są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Plastikowa walizka jest odporna na środki chemiczne i oleje. Zestaw zawiera najbardziej popularne i potrzebne elementy w warsztacie.
  • Zestaw kluczy Richamnn C1143 – komplet zawiera 43 elementy poukładane w walizce. Cechuje się bardzo dobrym stosunkiem cenowo-jakościowym. Idealnie nada się dla użytkowników którzy mają niewygórowane wymagania, a potrzebują zestawu do sporadycznego użytku. 

Zestawy 3/8”

Zestawy na 3/8” są mniej popularne niż analogiczne na 1/4 albo na 1/2”. Warto również nimi się zainteresować, bo łączą cechy zestawu na małą grzechotkę oraz dużą tj. mają stosunkowo niewielkie wymiary i większą wytrzymałość niż zestawy na 1/4” (porównywalną z zestawami na 1/2”). Najczęściej występują w zestawie z grzechotką, przedłużkami, przegubem i nasadkami. Z takich zestawów możemy wyróżnić walizkę:

  • SATA S09004 z dożywotnią gwarancją. W walizce znajdziemy 58 elementów. Walizka cechuje się podobnymi właściwościami co jej mniejsza siostra z podpunktu wyżej. Poza standardowym wyposażeniem znajdziemy w niej niezwykle przydatne przy wykręcaniu świec specjalne klucze z gumką do ich demontażu. 
  • CT0748 zestaw kluczy 3/8” 61 el. – jest to tańszy zamiennik zestawów na 3/8”. Liczbą elementów nie różni się praktycznie od zestawu Saty. Trochę jakościowo odstaje od wspomnianego kompletu, ale do amatorskich i półprofesjonalnych zastosowań poradzi sobie bez problemu. Wykonany z dobrej jakości stali CrV. 
  • CT1575 zestaw 33 elementyProducent w tym przypadku zrezygnował ze standardowej grzechotki na rzecz rozsuwanej (teleskopowej). Daje to możliwość dojścia w więcej ciasnych miejsc, gdzie jest potrzebna również dłuższa niż standardowo grzechotka. Całość zapakowana jest w solidną walizkę metalową.

Zestawy 1/2”

Zestawy na standardową grzechotkę. Te rodzaje kluczy cieszą się największym zainteresowaniem i dzięki temu możemy wybierać w ofertach od wielu producentów. Poniżej parę przykładów zestawów na 1/2”:

  • Zestaw narzędziowy S09006 – zawiera komplet nasadek metrycznych w rozmiarach do 32 mm oraz dodatkowo zestaw nasadek calowych do 1”. W skład kompletu wchodzi również grzechotka z wygodną antypoślizgową rękojeścią. Całość wykonana ze stopu stali chromowo-wanadowej, która jest niezwykle wytrzymała. Dodatkowo klucze są polerowane. Zaletą tego zestawu jest wspomniana wcześniej gwarancja dożywotnia na narzędzia SATA.
  • Richmann zestaw narzędzi 25 el. C4525 – w tym zestawie mamy nasadki do rozmiaru 32 mm, przedłużki, grzechotkę oraz klucze do świec. Jest to standardowe wyposażenie walizek na 1/2”. Grzechotka posiada 72 zęby, co nie jest standardem wśród tego typu zestawów.  
  • C4530 zestaw kluczy 13 el. Podstawowy zestaw z grzechotką i paroma nasadkami firmy Richamnn. Jeśli ktoś szuka standardowego zestawu bez dużej ilości nasadek to jak najbardziej ten zestaw spełni oczekiwania. 

Zestawy mieszane 1/4, 3/8, 1/2”

Zestawy mieszane zawierają klucze z różnym typem wejścia. Najczęściej jest to 1/4 i 1/2”, ale nierzadko się też zdarza, że w jednym zestawie są klucze 1/4, 3/8 i 1/2”. Popularnym kompletem jest zestaw składający się z 94 elementów. Można w nim znaleźć: 2 grzechotki, nasadki długie oraz krótkie, bity oraz bity w nasadce oraz zestaw przedłużek. Taki zestaw można polecić każdemu kto choć trochę ma styczność z majsterkowaniem. Ceny takich zestawów zaczynają się od niewiele ponad stu złotych.

  • Pierwszym zestawem jest Deget DV39060. Polecić można go najmniej wymagających użytkownikom. Za tą cenę dostaniemy zestaw, którym możemy kręcić sporadycznie nie obawiając się, że coś się urwie albo zepsuje.
  • Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników można polecić zestaw Verke 94 elementy lub 108 elementów. Zestaw 108 el. jest dodatkowo wzbogacony o zestaw nasadek torx-e.
  • Mechanicy czy bardziej zaawansowani użytkownicy korzystający na co dzień z kluczy powinni zainteresować się zestawem nasadek ASTA A916094 lub Honiton H4056. Oba zestawy są wykonane z bardzo dobrej jakości stali chromowo-wanadowej CrV z wykończeniem galwanicznym, matowym.  Aby zwiększyć ich wytrzymałość były hartowane w oleju. Zarówno Asta jak i Honiton cieszą się bardzo dużą renomą wśród użytkowników korzystających z tych zestawów.

Doszliśmy do zestawów z 3 grzechotkami. Zawierają kompleksowe wyposażenie kluczy, którego nie powstydzi się niejeden warsztat. Czasami takie komplety można spotkać również z dodatkiem kluczy płasko oczkowych lub nasadek udarowych. Z reguły w walizce mieści się co najmniej 150 narzędzi. Zawierają 3 grzechotki (1/4, 3/8, 1/2”), nasadki w rozmiarach od 6-32 mm, przedłużki, przeguby i bity. Poszczególne zestawy różnych producentów różnią się jakością wykonania, elementami oraz gwarancją. I tak możemy wyróżnić:

  • Zestawy kluczy SATA ze 120 (S09014) i (S09510) ze 150 elementami. Producent udziela na nie dożywotniej gwarancji co jest bardzo dużym plusem. Obydwa zestawy mają 3 grzechotki, natomiast ten większy ma dodatkowo zestaw kluczy płasko-oczkowych oraz zestaw nasadek calowych. Szczególnie przydatne przy naprawach samochodów angielskich i amerykańskich. Ze względu na cenę, która nie jest zbyt niska, komplety te można polecić entuzjastom gdzie liczy się tylko jakość, a cena nie gra roli. Na pewno mając taki zestaw można bez przeszkód używać go w najtrudniejszych warunkach. Nawet w przypadku uszkodzenia elementu jest dostępna bezterminowa gwarancja producenta.  
  • Za najlepszy stosunek jakości do ceny można uznać ZESTAW KLUCZY NASADOWYCH 1/4″+ 3/8″+ 1/2 z firmy KS Tools. Zawiera 179 elementów wykonanych ze stali chromowo-wanadowej. Grzechotki z kompletu mają 72 zęby co umożliwia precyzyjną i dokładną pracę. Wykończenie matowe, zapewnia ochronę przed rdzą. W komplecie mamy wszystko czego można wymagać od rozbudowanego zestawu. Wspomniane grzechotki, nasadki na 3 rodzaje treszczotek, końcówki – bity, przedłużki, klucze do świec.
  • CT3748 zestaw narzędziowy 219 el. Jest to największy komplet kluczy nasadowych z firmy Neilsen. Oprócz elementów które znajdziemy w innych zestawach (klucze nasadowe, grzechotki, przedłużki) mamy dodatkowo zestaw kluczy płasko oczkowych od 8 do 19 mm. Klucze są dostarczane w praktycznej i solidnej walizce z tworzywa sztucznego z metalowymi zatrzaskami i poręcznym uchwytem.

Klucze nasadowe 3/4” i 1”

Tego typu zestawy polecane są do samochodów dostawczych oraz ciężarowych. Mają większe rozmiary i są masywniejsze (wytrzymują większe siły) od swoich odpowiedników na 1/2”. Z tego względu idealnie nadają się do odkręcania układu zawieszenia, piast czy innego rodzaju śrub gdzie wymagana jest większa siła. Z zestawów na 3/4 możemy polecić: 

  • Zestaw kluczy 3/4 19-50 mm 12 kąt firmy Neilsen. Poza typowymi nasadkami znajdziemy jeszcze grzechotkę oraz przedłużki. Stal CrV, z którego jest wykonany zestaw, zapewnia dużą wytrzymałość narzędzi.
  • Kolejny taki zestaw to Richmann Zestaw 3/4 18el. 6-kąt 22-65mm. Obejmuje nasadki od 22 do 65 mm. Jest to więc znacznie większy zestaw od Neilsena. Zestaw z Richmanna ma tak jak standardowa nasadka 6 kątów, a zestaw z Neilsena 12 kątów.

Podsumowując zestawów kluczy na rynku jest bardzo dużo. Wybór konkretnego jest trudny, ale po przeczytaniu naszego poradnika powinien ułatwić podjęcie decyzji o zakupie. Generalnie nie należy oszczędzać na jakości jeśli planujemy używać kluczy bardzo często, w trudnych warunkach. Jeśli jednak zależy nam na sporadycznym użytkowaniu można wybrać klucze bardziej budżetowe.